Inne

Dlaczego pomoce sensoryczne są ważne?

Zmysły to oczywiście jest jedno z ważniejszych zagadnień, jeżeli chodzi o prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Są one kluczowe również w kontekście prawidłowego rozwoju dzieci w różnym wieku. Dlatego niejednokrotnie szczególnie w przypadku pewnych dolegliwości fizycznych i psychicznych, ale również dla czystej rozrywki, wykorzystuje się najróżniejsze pomocy sensoryczne. Są one zresztą rekomendowane dla wszystkich osób nawet dorosłych, które chcą, chociażby rozluźnić sobie mięśnie.

Jakie mają główne zalety pomoce sensoryczne dla dzieci?

Jeżeli zastanowimy się trochę bardziej dokładnie nad zmysłami i procesem poznawczym dzieci, to szybko zorientujemy się, dlaczego zabawki są właśnie bardzo kolorowe i dostępne w bardzo różnorodnych kształtach. Chodzi właśnie o maksymalizację wrażeń zmysłowych. Poprzez dotyk i wzrok, a także dźwięk maluchy będą poznawać świat. Dlatego trzeba im zagwarantować najróżniejsze zabawki i właśnie pomoce sensoryczne dla dzieci. Dzięki nim masowane są mięśnie, a jednocześnie amortyzowane będą stawy. Niejednokrotnie też oczywiście takie produkty są wykorzystywane w terapii osób po bardzo poważnych urazach. Stosuje się je także w przypadku emerytów cierpiących na choroby.

Jakie są najpopularniejsze pomoce sensoryczne?

Do najbardziej popularnych pomocy sensorycznych wykorzystywanych na całym świecie należy z pewnością pufa sensoryczna o nazwie living bag. Jest to siedzisko, które będzie wygodne nawet dla osób całkowicie zdrowych. Wygląda pięknie i na pewno będzie pobudzać naszą kreatywność. Inną ciekawą opcją jest worek sensoryczny zwany intimate bag. To produkt, który nie posiada szwów i jest wysokogatunkowy. Worki takie są oddychające i transparentne, a w praktyce oczywiście będą wyciszać i odseparować od zewnętrznych bodźców. Kolejnym popularnym produktem jest puf sensoryczny, czyli human bag. Będzie dopasowywać się do naszego ciała, a w efekcie bardzo rozluźnia kręgosłup i miednicę. Warto wypróbować je nawet z czystej ciekawości. A dzieci na pewno się nimi zainteresują.